Tarif Tarhana

Ve sonunda tarhanamı bitirdim. Uzun ama keyifli bir süreç haline getiriyor. Bunu yapmak isteyenlerin gözü korkmasın, sadece süzecek bir asistanınız olsa daha iyi olur 🙂 Tarif isteyenler için yazıyorum. 6 aydan büyük bebekler için vitamin deposu. Güç kuvvet şifa olsun inşaallah herkese..

5-6 soğan
5-6 kırmızı biber
10-15 yeşil biber
10 domates
3 kilo yoğurt
Domates salçası (2 su bardağı kadar)
Un (Ben bu ölçüler için yaklaşık 7 kg kullandım)
Tereyağı (ben 400 gr kullandım)
Sıvı yağ (yaklaşık bir su bardağı)
Notaların çubuklarının çoğunu yaptığım gibi size de aynı şekilde aktarıyorum.

Soğanları pembeleştirin, sıvı yağda kavurun. Üzerinde sırasıyla; Yeşil biber ve kırmızı biberi de ekliyoruz. İyice piştikten sonra domatesleri atıp biraz çeviriyoruz ardından son salçayı da ekleyip sulu bir menemen şeklinde pişiriyoruz. Sıcakken tereyağını ekleyin ve iyice karıştırın.

Derin ve geniş bir kaba (mümkünse kapaklı) biraz un koyuyoruz, ortasını açıyoruz ve bekleyebilirseniz temperlenmiş veya soğutulmuş harcımızı dökerek yoğurmaya başlıyoruz, diğer yandan yoğurdumuzu ekliyoruz. Hamur yumuşak, ele yapışmayan veya hafif ele yapışan bir hamur olacak.
Ve sarıp bir köşede bekletiyoruz. Hamur her gün yapışkan ve ekşi oluyor. Her sabah ve her akşam tarhanamızı küflenmesin ve iyice özlenmesi için ellerimizi un ile fırçalayarak yumruklayacağız.
Yaklaşık 5 gün bu şekilde yatıracağız. Zaten ekşiyim demeye başladığımda, leğen kemiğinden taşar. bu yüzden altına sağlam bir bez koymayı unutmayın.
Ertesi sabah taşmaya başlayınca erkenden kalkıp temiz bir mutfak bezinin üzerine hamur parçaları atıyoruz.

Bütün gün elimizde olacak ters çevireceğiz kurudukça ortasını açacağız olduğu kumaşa sürteceğiz elenecek şekilde. Ve aynı günün akşamı süzgeçten geçireceğiz. Çok kurursa elekten geçirmek mümkün olmayacaktır.
Bu işlem için müsait teras veya balkonunuz varsa ne yaparsınız evin içinde yaptım camları açtım güneş vurdurdum tarhanada kuruttum 🙂

Son olarak elenmiş tarhanamızı tamamen kuruması için birkaç gün serelim ve güneşte bekleyelim. Yine evin içinde kurutuyorum ki toz kalmasın ve rengini sıcak güneşten almasın. Ancak balkonda terasta kurutmayı planlıyorsanız tavsiyem üzerini kurulama bezi ile kapatıp ara sıra açarak atmanızdır. Biz de hafif kırmızı rengi seviyoruz 🙂
Yayılan tarhanayı ara sıra elinizle karıştırmayı unutmayın, alttakiler üstte iyice kurumalıdır yoksa kavanoza girince küflenir ve tüm emekler boşa gider.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *