helva tarifi

Bugün amcalarıma iftar için davetliyiz. O yüzden yemek derdim yok 🙂 Geç kalkıp ütü yaptım. Biraz daha uzanıp dinlenmek istiyorum ama tam yatınca aklıma “bunu da yapmalıydım” sözü geliyor. hemen kalktım Annem beni paranoyak yaptı, “Birikiyorsa asla kaldıramazsın”, annem beni paranoyak yaptı 🙂 İlk kez Miraj kandilinde denediğim ve favorim olan kaşıkla helva yaptım. o zamandan beri işlerim arasındaki partiye götürmek. Tarif Melda’dan.. Yaparken şerbet olmamasına şaşırdım ve arayıp tarifin eksik olup olmadığını sordum. Gerçekten yokmuş ve harika bir tarif olmuş.Bu sefer diğer malzemeleri biraz azaltmayı düşündüm çünkü biraz pudra şekerim vardı ama şeker oranını ayarlayamadım galiba.’yağ. Umudum bu helva soğudukça güzelleşiyor 🙂 Belki akşama kadar katılaşır ve yağı belli olmaz.
Tarifi şiddetle tavsiye ederim. Meldan’ın da belirttiği gibi başta yumuşak olacak soğudukça sertleşerek un kurabiyesi kıvamına geliyor. Böylece kurabiye yerine bu helvayı yapabilirsiniz.
Biraz fazla mı kızarttım? 🙂 Eh, emsaller çok şaşırtıcıydı. Tarif ve daha az yağlı görünüm için, işte mutfak keyfiniz için..
Bu arada kavurma süresini renk dönme süresine göre ayarlamak daha doğru olur, her tavanın ısı oranı farklı sanırım. 30 dakikam var. Kızartmadım bile, gördüğünüz gibi hala karanlık 🙂
İftardan sonra çayın yanında bir tane alın. Çok yağlı çok yemeyin derim :))
hayırlı iftarlar..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *